Welcome to Ramagya School blog

INDOOR ACHIEVEMENTS

SKATING

1st All India Roller Skating Championship 2019 Students List

Name Achievements Year
Divit Ramchandran 2 Time Gold Medal 1 Time Silver 2019
Granth Manchanda 1 Time Gold 1 Time Silver 2018
Aditi Singh Nursury Student ,Ramagya School Became
the Youngest Girl Ever to Participate in Under 4 Yrs Category of
Ice Skating Competion in Ice Skating Tournament

Cbse National Skating Students List

Name Achievements Year
Divij Ramchandran 1 Time National Bronze 2017 / 2019
Divit Ramchandran 3 Times Gold 2 Times Silver 2016 / 2017 / 2018 /2019
Rahul Kumar 2 Times Gold 2015 / 2016
Grant Manchanda 1 Time Gold 2015 / 2016 / 2017 / 2018 /2019
Charitavya Rawat National Participation 2015

State Skating Students List

Name Achievements Year
Divit Ramchandran 3 Times Silver 3 Times Bronze 2015 / 2016 / 2017 / 2018 /2019
Divit Ramchandran 3 Times Silver 3 Times Bronze 2015 / 2016 / 2017 / 2018 /2019
Grant Manchanda 5 Times Gold 3 Times Silver 2 Times Bronze 2015 / 2016 / 2017 / 2019
Charitavya Rawat 1 Time Gold 2 Times Silver 1 Time Bronze /2017/2018
Anant Arora 1 Time Bronze 2018
Rahul Kumar 5 Times Gold 5 Times Silver 2015 / 2016 / 2017

District Skating Student List

Name Achievements Year
Divit Ramchandran Divit Ramchandran Class 5th a 3 Times Gold 3 Times Silver 2015 / 2016 / 2017 / 2018 /2019
Divit Ramchandran Divij Ramchandran Class 5th C 3 Times Silver 3 Times Bronze 2015 / 2016 / 2017 / 2018 /2019
Kashvi Sharma Kashvi Sharma Class 4th D 1 Time Bronze 2019
Satakshi Purwar Satakshi Purwar Class 8th B 2 Times Bronze 2018
Anant Arora Anant Arora Class 7th C 1 Time Silver 1 Time Bronze 2018
Charitavya Rawat Charitavya Rawat Class 7th B 1 Time Gold 2 Times Silver 1 Time Bronze 2015/2017/2018
Rahul Kumar Rahul Kumar Class 11th C 5 Times Gold 5 Times Silver 2015 / 2016 / 2017
Grant Manchanda Granth Manchanda Class 11th C 5 Times Gold 3 Times Silver 2 Times Bronze 2015 / 2016 / 2017 / 2019

Cbse Clusters Skating Students List

Name Achievements Year
Rahul Kumar Rahul Kumar Class 11th C 2 Times Gold 2 Times Silver 2015 / 2016 / 2017 / 2018
Grant Manchanda Granth Manchanda Class 11th C 2 Times Gold 2 Times Silver 2015 / 2016 / 2017 / 2019
Charitavya Rawat Charitavya Rawat Class 7th B 1 Time Silver Medal
Divit Ramchandran Divit Ramchandran 2016 / 2017 / 2018 /2019
Divit Ramchandran Divij Ramchandran Class 5th C 1 Time Gold Medal 2016 / 2017 / 2018 /2019

SQUASH

International Championship

Name Achievements Year
Chitrangada Goel U- 13-15 25TH ASIAN JUNIOR INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP 9TH PLACE 2019
UNDER 13 3RD HCL INTERNATIONAL JUNIOR SQUASH OPEN 1ST PLACE 2019

State Championship

Name Achievements Year
Navya Sundarajan Under 13 6th Bengalopen Squash Tournament 1st Place 2018
up State Closed Championship 2nd Place
Navya Gupta National Participation 2017
Chitragada Goel Under 15 up State Closed Championship 1st Place 2017

Inter-School Championship

Name Achievements Year
Aryan Kapoor Under 11 Dda School Squash Tournament – 2nd Position 2019

BADMINTON

All India Championship

Name Achievements Year
Agrima Participated 2019
Khushi Played Quarter Final 2018
Pranav Played Semifinal 2018
Dhruv Participated 2018

National Championship

Name Achievements Year
Khuushi Participated 2018
Pranav Champion ( Gold Medal ) 2018
Dhruv Silver Medal 2018
Prajwal Participated 2018

State Championship

Name Achievements Year
Aryan Brown’s Medal 2019
Prasidhi Singh Participated 2019
Garv Participated 2019
Yash Participated 2019

District Skating Student List

Name Achievements Year
Gayan Participated 2018
Archit Participated 2018
Tanisha Participated 2018
Aniket Participated 2018
Falak Participated 2018
Kartik Participated 2018
Wajih Participated 2018
Wajih Participated 2018

SHOOTING

International Championship

Name Achievements Year
Vishnu Pandey International Player

All India

Name Achievements Year
Kanishk Gaur All India Inter School Participated 2018
Ayush Jain Champion 2019
Ayush Gautam Participated 2018
Mehak Saxena Championship Participate 2015

National Championship

Name Achievements Year
Dr Nitin Chauhan National Player
Navneet Chaudhury National Player 2018
Harshit Chhata National Player 2018
Navneet Chaudhury Gold Medal 2019
India Shooting Team Squared Selected
Vikas Bansal National Player 2018
Prerna Duggal National Player 2018
Satender Yadav National Player 2018
India Team Squard Shooting Participated 2019
Yasvani Verma National Plyaer 2019
All India Inter School Shooting Championship Parcitipet
Shardul Vikram Singh National Plyaer 2019
Ayush Jain National Plyaer 2019
Risabh Pawar National Plyaer 2016

State Championship

Name Achievements Year
Dr Nitin Chauhan Won Gold and Silver Medal
Navneet Chaudhury Champion Gold Medal
Harshit Chatta Gold Medal
Prateek Yadav Gold Medal
Bronze Medal
Vikas Bansal Pre Nayional Championship Gold Medal
Prerna Duggal Bronze Medal
Mehak Saxena Participate
Risabh Pawar Participate

State Championship

Name Achievements Year
Dr Nitin Chauhan Championship Gold Medal
Navneet Chaudhury Championship Gold Medal
Harshit Chhata Championship Gold Medal
Jbm Championship Silver Medal
Jbm Championship Bronze Medal
Prateek Yadav Championship Gold Medal
Jbm Championship Gold Medal
Vikas Bansal Pre up State Championship Bronze Medal
Prerna Duggal Pre up State Championship Bronze Medal
Satender Yadav Pre U.P State Championship Gold Medal
Pre U.P State Championship Siver Medal
Yashvani Verma Championship Gold Medal
Shardul Singh Championship Gold Medal
Sumit Yadav Pre State Participate
Aayush Jain Championship Gold Medal
Kanishk Gaur Jbm Bronze Medal
Riddhima Pre U.P State Championship Bronze Medal
Mehak Sharma Khetan Public School Championship Gold Medal
Risabh Pawar Svs Internation School Shooting Championship Silver Medal
Sagar Chauhan Svs Internation School Shooting Championship Bronze Medal
Ayush Gautam Jbm Shooting Championship Bronz Emedal
Arun Chaudhury Senior Men Pistol in 1 Kd Singh Memorable Shooting Championship Gold Medal (Team)
Navneet Chaudhury Senior Men Pistol in 1 Kd Singh Memorable Shooting Championship Gold Medal (Team)
Ayush Rajput Senior Men Pistol in 1 Kd Singh Memorable Shooting Championship Gold Medal (Team)
Saurav Verma, Vikas Bansal, Shardul Vikram Singh Senior Men Issf Pistol in 7 Salvo Shooters Cup Gold Medal ( Team )
Vikash Bansal Para Category Silver Medal in 10mts Issf Pistol

Cbse Clusters

Name Achievements Year
Vishnu Pandey International Player

ATHLETICS

International

Name Achievements Year
Paras Sharma Won Silver Medal in Long Jump

National

Name Achievements Year
Harsh Chaturvedi Won Gold Medal in 100 Mtrs Event
Yasir Ahmed Won Silver Medal in 100mtrs Event
Paras Sharma Won Gold Medal in Long Jump
Kaushik Kumar Participated
Dev Sharma Participated
Sagar Yadav Participated
Vishakha Sharma Participated

State

Name Achievements Year
Harsh Chaturvedi Won Silver Medal in 100 Mtrs Event
Yasir Ahmed Participated in 100 Metres Event
Paras Sharma Won Gold Medal in Shot Put
Kaushik Kumar Won Silver Medal in Shot Put
Aditya Bajaj Won Silver Medal in 200 Metres Event
Adarsh Tiwari Won Bronze Medal in 400 Metres
Dheer Sinha Participated
Dev Sharma Won Bronze Medal in Shot Put
Yasir Ahmed Won Silver Medal in 100 Mtrs Event
Yasir Ahmed Won Silver Medal in 400 Metres
Sagar Yadav Won Gold Medal in Shot Put
Abhisekh Viswakarma Participated
Darshit Khanna Participated
Ayush Dhal Participated
Harsh Kumar Participated
Sugandh Saxena Participated
Shantanu Gupta Participated
Vishakha Sharma Participated

KARATE/TAEKWONDU

International

Name Achievements Year
Opila Singh Gold Medal in South Asian Championship 2019
Nidhi Kumari 1 Silver Medal in Asian Karate Championship 2018

National

Name Achievements Year
Opila Singh 1 Gold, 1 Silver, 1 Bronze
Nidhi Kumari 1 Gold , 1 Silver
Vedika Anup 1 Gold Medal

State

Name Achievements Year
Opila Singh 2 Gold , 1 Silver, 1 Bronze
Nidhi Kumari 2 Gold , 2 Silver , 1 Bronze
Vedika Anup 1 Gold Medal

District

Name Achievements Year
Opila Singh 3 Gold , 1 Silver
Nidhi Kumari 4 Gold , 1 Silver
Vedika Anup 1 Silver Medal U- 17
Ayush Dhal 1 Gold Medal U – 17 2019
Kushagra 1 Gold Medal U – 17 2019
Nidhi Singh 1 Silver Medal U- 17 2019
Ritwik Yadav 1 Silver Medal U – 14 2019
Tushar 1 Bronze Medal U – 17 2019

Cbse Clusters

Name Achievements Year
Opila Singh Silver Medal Under – 17 Category
Nidhi Kumari Silver Medal Under – 17 Category
Vedika Anup Gold Medal Under – 14 Category
Lovely Baisoya Bronze Medal Under 17 Category 2019
Meenakshi Singh Bronze Medal Under 17 Category 2019
Govind Sdharma Bronze Medal Under 17 Category 2019

CHESS

International

Name Achievements Year
Ajat Santhosh Parvathareddy Draw in Simul With Young Grand Master Pragnanada Ramesh Babu 2019

Commonwealth Chess Championship

Name Achievements Year
Ajat Santhosh Parvathareddy 47 TH Position Under 10 Category 2019

National

Name Achievements Year
Ajat Santhosh Parvathareddy 12th Position U- 9 Open Category Represented Ramagya School in 8th National School Chess Championship 2019

State

Name Achievements Year
Ajat Santhosh Parvathareddy 2nd Position , U-9 Category 2019
Shreya 3rd Position – Bronze Medal 2017

Up School Chess Quest

Name Achievements Year
Ajat Santhosh Parvathareddy 1st Position , U- 13 Category 2019

Inter School

Name Achievements Year
Ajat Santhosh Parvathareddy 1st Place Amity Chess Cup 2018-19 , U- 15 Boys Category 2019

Table Tennis

State Championship

Name Achievements Year
Akshat Nautiyal Qualified for State Level Juinior Category Boys 2019
Aryavart Vohra Qualified for State Level Juinior Category Boys 2019
Lakshay Dhawan Qualified for State Level Junior Category Boys 2019
Risabh Thappar Individual Event Qualified for State Level Senior Category Boys 2019
Anaya Gupta Qualified for State Level Senior Category Girls 2019

District

Name Achievements Year
Akshat Nautiyal 3rd Place
Aryavart Vohra 3rd Place
Lakshay Dhawan 3rd Place
Risabh Thappar 3rd Place
Anaya Gupta 3rd Place Individual Event